icon bag image
0
0
Tillbaka Hem Föreställningar På bio - baletten Askungen
Balett

På bio - baletten Askungen

Spelar från 09 september till 07 oktober

ASKUNGEN med KUNGLIGA BALETTEN – i hela landet


Svårt att komma till Stockholm? Inget problem. Från den 9 september 2023 sänds balettsuccén Askungen från Sveriges nationalscen Kungliga Operan – tack vare samarbetet med Folkets Hus och Parker. Över åren har det blivit mer än 20 livesändningar tillsammans.

Askungen hade urpremiär med Bolsjojbaletten 1945. Den här uppsättningen skapades exklusivt för Kungliga Baletten av Tamara Rojo, konstnärlig ledare för English National Ballet. Tillsammans med färgstarka kostymer av modeskaparen Christian Lacroix och den klassiska och välkända musiken av Sergej Prokofjev, skapades en magisk och färgsprakande danskväll för hela familjen (från 7 år).  
Efter urpremiären 2022 skrev Aftonbladet att »varenda plagg, frisyr och hatt är ett konstverk i sig« och SvD berättade om »sagolika duetter«. 

Läs mer och boka på din lokala biograf »