0
0
Tillbaka Hem Om Operan Vi på Operan Föreställningsproduktion

föreställnings-produktion

E-postadressen till Kungliga Operans medarbetare består av förnamn.efternamn [a] operan.se.

OPERA

OPERASEKTIONEN

Michael Cavanagh, operachef
Klas Sjöblom, biträdande operachef
Anne Runsten, planeringskoordinator/statistansvarig

DRAMATURGIAT

Katarina Aronsson, dramaturg

REPETITÖRER

Krystian Bellière
Mattias Böhm
James Duddle
Inese Klotina
Gunnel Lundberg
Lars David Nilsson
Martin Virin
Oleksandr Yankevych

BITRÄDANDE REGISSÖRER

Peter Engelfeldt
Irene Frykholm 
Staffan Jennehov
Marianne Odencrants
Anna Tomson

SUFFLÖRER

Liselotte Asplund
Anna Linden
Lise Olafsson
Sofia Tchotoulidi

KÖRADMINISTRATION

Jasmine Wigartz Göthman, administrativ körchef
James Grossmith, kormästare
Martin Virin, biträdande kormästare
Krystian Bellière, biträdande kormästare
Viveca Axell Hedén, körkoordinator/barnansvarig

BALETT

BALETTSEKTIONEN

Nicolas Le Riche, balettchef 
Mikael Jönsson, biträdande balettchef
Sofia Haunss, chefsassistent
Ann-Christin Danhammar, producent 
Ulrika Josephsson, producent
Isabella Wennberg, planeringskoordinator
Alison Sandgren, balettkoordinator

BALETTMÄSTARE/ REPETITÖRER

Hlín Diego Hjálmarsdóttir
Nicholas Kahn
Marie Lindqvist
Eva Nissen
Marie-Louise Sid-Sylwander
Eva Säfström
Joseph Sturdy

BALETTPEDAGOGER (gäster)

Julio Bocca
Lucia Geppi
Maina Gielgud
Anders Hellström
Andrea Kramesova
Andrey Leonovitch
David Makhateli
Clairemarie Osta
Stephane Phavorin
Victoria Simon
Jan-Erik Wikström

BALETTPIANISTER

Massimo Broggio 
Anna Buchenhorst
Jane Lennard-Suff

AUDITIONS

Questions regarding both private and yearly auditions: [email protected]

KUNGLIGA HOVKAPELLET

orkesteradministration

Helle Solberg, orkesterchef
Magnus Lind, biträdande orkesterchef
Mia Franzén, orkesteradministratör

ORKESTERSERVICE

Robert Svensson, produktionssamordnare
Carl Barton, podietekniker 
Christer Bodén, podietekniker
Jonas Hauser, podietekniker
Magnus Nilsson, podietekniker  

PRODUKTION

Helena Åsberg, produktionschef
Calle Düring, inspicient
Eric Alm, inspicient
Erik Stockhaus, inspicient
Mauro Tarantino, inspicient
Ola Hedén, inspicient
Mats Jacobsson, chefsplanerare
Metta Flensburg, producent
Tove Asplind, producent
Marie Östh, producent
Ann Christine Danhammarproducent
Ulrika Josephsson, producent

UNGA PÅ OPERAN

Ellen Lamm, konstnärlig chef
Jonas Drake, biträdande regissör & projektledare
Marie Östh, producent
Catharina Nilsson, producent
Sara P Borgström, projektledare
Jennika Ehrner, projektledare (föräldraledig)
Sara Lewerth, koordinator

TEKNIK

Jonas Collsiöö, teknisk chef
Isabelle Magnusson-Tofer, chefsassistent
Sven Almqvist, projektledare

MASKIN

Per Almqvist, maskinschef
Thomas Nording, produktionssamordnare Maskin
Henrik Yngwe, maskintekniker
Petter Lindholm, maskintekniker

DEKORATELJÉER

Jonas Lundquist, ateljéchef

Konstruktörer
Oskar Ljungstedt, konstruktör
Henrik Ubbe, konstruktör

Tapetseri
Lisa Andersson, verkmästare
Veronica Sköld Österholm

Dekormålare
Björn Kiltorp, dekormästare
Bengt Carlgren
Jan Edlund
Åsa Lejonstål
Carin Ringmar
Mikael Östlund
Lowa Wallén
Anna Winsa

Snickare
Roine Gustafson, verkstadsmästare
Anne Brakvatne
Anders Hjelm
Sofia Gonzalez

Smeder
Gunnar Lindén
Björn Wahlgren

FASTIGHET

Stefan Carlberg, fastighetschef

Service
Emelie Stöckel, servicechef
Jim Sundqvist, receptionist
Kristina Gavhedreceptionist

Säkerhetschef
Fredrik Kempendahl

Säkerhetsassistent
AnnaMa Zetterström

Scenvakter
Olle Isaksson
Myrna Samuelsson
Sylvia Ekman
Göran Blomqvist
Carl Inger

Fastighet, Operahuset
Mikael Mattysek, verkmästare
Adam Forsberg, fastighetstekniker

Fastighet, Gäddviken
Mats Lundberg, driftansvarig

Lokalvård
Eva Lundin, föreståndare

LOKALVÅRDARE
Liselott Brännström
Sirinat Linderson
Ia Lundin
Sari Markula
Rosina Mattysek
Lise-Lotte Mogén
Katarzyna Anna Natanek
Peter Rudbeck
Anders Tibell,  1:e lokalvårdare
Mahlet Yohannes Alemayehu (tjl)

MASK OCH KOSTYM

Michael Glas, ateljéchef, mask, peruk & kostym
Jeanette Stener, koordinator

Kostym
Catharina Tivar, föreståndare herrkostym
Per Backjanis, föreståndare damkostym
Camilla Rådén, föreståndare Kostymservice
Jenny Antoni-Lindqvist, föreståndare Kostymteknik
Carina Bornsäter, tillskärare herr
Anna Kjellsdotter, tillskärare dam (tjl)
Anette Wahlberg, tillskärare dam

Skräddare
Johan Blom
Åsa Carlstedt Nichetto
Lena Jacobsson
Darkhanbaatar Nyam
Ulla-Britt Leifler
Martin Mkrttchian
Michael Olsson
Monica Svartvik
Emilie Wedholm
Margareta Webrink
Mikaela Wegler
Sylvia Åkerlund
Mia Lindh (tjl)
Lena Hellesöy-Annell
Anna Andersson
Maria Andersson


Färgeri och patinering
Maja Sjöberg

Kostymservice
Jan-Eric Atleberg
Kristina Hübinette
Stina Stenmo
Ann-Charlotte Borgman

Kostymteknik
Birgitta Engberg
Helena Jonsson
Carita Stenman
Charlotta Wester-Forsén

Mask- och perukavdelningen
Viki Todorovic, föreståndare

MASKÖRER/PERUKMAKARE
Karin Andersson
Carola Berglund
Dolores Pacheco Jimenez
Sara Fällström
Heike Hoffman
Trille Hvidfeldt
Birgitta Knutsson-Wester
Johan Lundström
Maria Morgell
Karin Undin
Bettina Stähle
Virginia Vogel
Catharina Wagnborg
Katarina Wink Kyhle

 

IT & SUPPORT

Daniel Liliegren, IT-chef
Anthon Nilsson, IT-arkitekt
Per Kustemo, IT-tekniker

LJUS, LJUD- OCH VIDEOENHETEN

Patrik Becker,  Ljus-, ljud- och bildchef
Sara Foman, gruppchef ljus
Patrik Andersson, gruppchef ljud
Lotta Schiefer, gruppchef broadcast & teknisk service

Ljusmästare
Martin Säfström
Niclas Molin
Hans Håkansson

Ljusbordsprogrammerare
Hélena Holgersson
Mats Andreasson
Tobias Fredenstedt
Ida Andersson

Lagledare ljus
Otto Stockhaus
Adam Duncan 

Bitr. lagledare ljus
Florian Engelmohr
Arne Larsson

Teatertekniker ljus
Christine Nyqvist
Ove Otter
Ronald Malm
Christoffer Lundström
Lennart Persson
Johan Agerberg
Jouko Korva
Martin Staffanius
Martin Hamberg
Simon Creutz

Ljudmästare
Lars-Göran Ehn
T.f. ljudmästare
Stefan Ljungkvist

Ljudtekniker
Andrea Rea
Anders Sandberg, Servicetekniker

Broadcast
Kristian Wiik, Bildproducent
Jörgen Gustafson, Videoproducent & dokumentation

Teknisk service
Arash Shiri, Support & service
Simon Söderberg, Support & service
Sebastian Lönberg, Projektledare LLB & ljudtekniker
Thomas Nylander, elansvarig
Per Kretz, elektriker

SCEN

Sven Karlsson, scenchef
Anders Dahlberg, teknisk dokumentatör
Anders Nylund, produktionssamordnare
Kent Sterner, produktionsplanerare

Transport
Leif Eriksson, transportmästare
Björn Granberg
Mats Rosén, chaufför

Rekvisita
David Israelsson, rekvisitachef och specialeffekter

Rekvisitörer/nyproduktion
Mia Björner
Gilla Nävertun
Rebeca Villarreal
Johanna Ernst

Attributörer/föreställningstekniker
Tomas Gustavsson
Weit Carlsson
Mattias Rossipal
Stephanie Sjödin

Scenmästare
Tommy Beije
Lucia Sampognaro Barton

Biträdande scenmästare
Anders Hammarström 
Fredrik Cardona

Scentekniker
Olov Andersson
Leonard Beije
Sören Dahlgren
Peter Dixon
Carl Edelsvärd
Johan Edelsvärd
Jan Engström
Viktor Engström
Elisabeth Everts
Jonas Fritzon
Jimi Harlevi
Johan Hegestedt
Lina Holmgård tjl
Ulf Högelin 
Liam Johansson
Love Kang-Jansson tjl
Christer Kihlgren
Pia Kunelius
Christer Larsson
Magnus Lindqvist
Johan Molander
Lars Mosén
Christer Nilsson
Jari Olsson
Tommy Paulsen
Calle Puentes
Maria Stridh
Petter Sundelin
Michael Tofer 
Claes von Jelinek
Jan Wendt
Benny Widjestam
Fredrik Åkermark
Magnus Östergren