0
0
Tillbaka Hem Om Operan Vi på Operan Föreställningsproduktion

föreställnings-produktion

E-postadressen till Kungliga Operans medarbetare består av förnamn.efternamn [a] operan.se.

OPERA

OPERASEKTIONEN

Birgitta Svendén, operachef
Klas Sjöblom, biträdande operachef
Anne Runsten, planeringskoordinator

DRAMATURGIAT

Katarina Aronsson, dramaturg

REPETITÖRER

Folke Alin
Mattias Böhm
James Duddle
Hans-Erik Goksöyr
Inese Klotina
Gunnel Lundberg
Lars David Nilsson
Martin Virin
Oleksandr Yankevych

BITRÄDANDE REGISSÖRER

Peter Engelfeldt
Irene Frykholm 
Staffan Jennehov
Johan Molander
Anna Tomson

SUFFLÖRER

Liselotte Asplund
Anna Linden
Lise Olafsson
Sofia Tchotoulidi

STATIST- OCH BARNANSVARIG

Anders Jonsson, föreståndare

KÖRADMINISTRATION

Jasmine Wigartz Göthman, administrativ körchef
James Grossmith, kormästare
Martin Virin, biträdande kormästare
Viveca Axell Heden, körkoordinator

BALETT

BALETTSEKTIONEN

Nicolas Le Riche, balettchef 
Mikael Jönsson, biträdande balettchef
Cecilia Falk, projektledare
Sofia Haunss, chefsassistent
Ann-Christin Danhammar, producent 
Ulrika Josephsson, producent
Isabella Wennberg, planeringskoordinator
Alison Sandgren, balettkoordinator

BALETTMÄSTARE/ REPETITÖRER

Hlín Diego Hjálmarsdóttir
Nicholas Kahn
Marie Lindqvist
Massimo Murru
Eva Nissen
Marie-Louise Sid-Sylwander
Eva Säfström

BALETTPEDAGOGER (gäster)

Paul Boos
Florence Clerc
Yannick Boquin
Lucia Geppi
Gina Tse
Andrzej Ziemski

BALETTPIANISTER

Massimo Broggio 
Anna Buchenhorst, tjl
Jane Lennard-Suff
Ani Tovmasyan, vik

AUDITIONS

Questions regarding both private and yearly auditions: audition@operan.se

KUNGLIGA HOVKAPELLET

Helle Solberg, orkesterchef
Magnus Lind, biträdande orkesterchef
Anna-Karin Eriksson, orkesteradministratör

ORKESTERSERVICE

Robert Svensson, Produktionssamordnare, orkester/orkesterservice 

Podietekniker
Carl Barton
Christer Bodén
Jonas Hauser

PRODUKTION

Helena Åsberg, produktionschef
Barbro Åström Moback, inspicent
Calle Düring, inspicent
Eric Alm, inspicent
Erik Stockhaus, inspicent
Mauro Tarantino, inspicient
Mats Jacobsson, chefsplanerare
Metta Flensburg, producent
Tove Asplind, producent
Marie Östh, producent
Ann Christine Danhammarproducent

UNGA PÅ OPERAN

Anna Karinsdotter konstnärlig chef
Marie Östh biträdande chef 
Jennika Ehrner projektledare
Jonas Drake projektledare

TEKNIK

Jonas Collsiöö, teknisk chef
Isabelle Magnusson-Tofer, chefsassistent
Sven Almqvist, projektledare

MASKIN

Per Almqvist, maskinschef
Thomas Nording, produktionssamordnare Maskin
Anders Malm, elektronikingenjör
Henrik Yngwe, maskintekniker
Petter Lindholm, maskintekniker
Jacob Wilson, maskintekniker

DEKORATELJÉER

Jonas Lundquist, ateljéchef

Konstruktörer
Oskar Ljungstedt, konstruktör
Henrik Ubbe, konstruktör

Tapetseri
Lisa Andersson, verkmästare
Veronica Sköld Österholm

Dekormålare
Björn Kiltorp, dekormästare
Bengt Carlgren
Jan Edlund
Åsa Lejonstål
Carin Ringmar
Mikael Östlund
Lowa Wallén
Anna Winsa

Snickare
Roine Gustafson, verkstadsmästare
Anne Brakvatne
Anders Hjelm
Tore Sjölin
Sofia Gonzalez

Smeder
Gunnar Lindén
Björn Wahlgren
Astrid Elander

FASTIGHET

Mats Åström, fastighetschef

Service
Katarina Petrov, servicechef
Jim Sundqvist, receptionist
Kristina Gavhedreceptionist

Säkerhetschef
Rickard Qvarfordt

Säkerhetsassistent
AnnaMa Zetterström

Scenvakter
Olle Isaksson
Myrna Samuelsson
Sylvia Ekman
Göran Blomqvist
Carl Inger

Fastighet, Operahuset
Mikael Mattysek, verkmästare
Adam Forsberg, fastighetstekniker

Fastighet, Gäddviken
Mats Lundberg, driftansvarig

Lokalvård
Eva Lundin, föreståndare

LOKALVÅRDARE
Liselott Brännström
Sirinat Linderson
Ia Lundin
Sari Markula
Rosina Mattysek
Agesa Meseret (föräldraledig)
Lise-Lotte Mogén
Sari Markkula
Katarzyna Anna Natanek (föräldraledig )
Jack Roslund
Peter Rudbeck
Tuija Säilä
Anders Tibell,  1:e lokalvårdare
Mahlet Yohannes Alemayehu (tjl)

MASK OCH KOSTYM

Michael Glas, ateljéchef, mask, peruk & kostym
Jeanette Stener, koordinator

Kostym
Catharina Tivar, föreståndare herrkostym
Per Backjanis, föreståndare damkostym
Carina Bornsäter, tillskärare herr
Anna Kjellsdotter, tillskärare dam

Skräddare
Johan Blom
Åsa Carlstedt Nichetto
Doris Förström
Lena Jacobsson
Darkhanbaatar Nyam
Ulla-Britt Leifler
Eva-Lena Lidström
Martin Mkrttchian
Michael Olsson
Monica Svartvik
Anette Wahlberg
Emilie Wedholm
Margareta Webrink
Mikaela Wegler
Sylvia Åkerlund
Mia Lindh

Färgeri och patinering
Maja Sjöberg

Kostymteknik
Linéa Stenfors, föreståndare
Jenny Antoni-Lindqvist, Bitr. Föreståndare Kostymteknik Scen

Kostymteknik produktion
Anette Andersson
Jan-Eric Atleberg
Kristina Hübinette
Camilla Rådén
Stina Stenmo
Ann-Charlotte Borgman

Kostymteknik scen
Birgitta Engberg
Helena Jonsson
Carita Stenman
Carlotta Wester-Forsén

Mask- och perukavdelningen
Viki Todorovic, föreståndare

MASKÖRER/PERUKMAKARE
Karin Andersson
Carola Berglund
Dolores Pacheco Jimenez
Sara Fällström
Heike Hoffman
Trille Hvidfeldt
Birgitta Knutsson-Wester
Johan Lundström
Maria Morgell
Karin Undin
Bettina Stähle
Virginia Vogel
Catharina Wagnborg
Katarina Wink Kyhle

 

IT & SUPPORT

Daniel Liliegren, IT-chef

LJUS, LJUD- OCH VIDEOENHETEN

Patrik Becker,  Ljus-, ljud- och videochef
Per Kretz , Produktionssamordnare Ljus 
Patrik Andersson, Produktionssamordnare Ljud
Kristian Wiik,Produktionssamordnare Broadcast & Video
Tony Dickman,  Ljudansvarig

Ljusbordsoperatörer
Hélena Holgersson
Mats Andreasson
Tobias Fredenstedt

Ljusmästare
Martin Säfström
Carl Rosengren
Peter Lycke

Lagledare
Thomas Nylander 
Adam Duncan 

Bitr. Lagledare
Christine Nyqvist
Arne Larsson

Ljustekniker
Martin Staffanius
Ronald Malm
Tomas Gertz 
Lennart Persson 
Ove Otter
Johan Agerberg
Måns Winge
Lars Normark
Eddie Lager
Otto Stockhaus

Serviceteam - Lag 3
Simon Söderberg, Servicetekniker Ljus & Video
Arash Shiri, Systemtekniker

Ljudingenjör
Lars-Göran Ehn

Ljudtekniker
Sebastian Lönberg
Andrea Rea
Anders Sandberg, Servicetekniker

Videoproducent/dokumentatör
Jörgen Gustafson

SCEN

Sven Karlsson, scenchef
Erik Dahlberg, teknisk dokumentatör
Anders Nylund, produktionssamordnare
Kent Sterner, produktionsplanerare

Transport
Leif Eriksson, transportmästare
Björn Granberg
Mats Rosén, chaufför

Rekvisita
David Israelsson, rekvisitachef och specialeffekter

Rekvisitörer/nyproduktion
Mia Björner
Gilla Nävertun
Rebeca Villarreal
Johanna Ernst

Attributörer/föreställningstekniker
Tomas Gustavsson
Weit Carlsson
Mattias Rossipal
Stephanie Sjödin

Scenmästare
Tommy Beije
Lucia Sampognaro Barton

Biträdande scenmästare
Anders Hammarström 
Fredrik Cardona

Scentekniker
Olov Andersson
Leonard Beije
Sören Dahlgren
Peter Dixon
Carl Edelsvärd
Johan Edelsvärd
Jan Engström
Viktor Engström
Elisabeth Everts
Jonas Fritzon
Jimi Harlevi
Johan Hegestedt
Lina Holmgård tjl
Ulf Högelin 
Liam Johansson
Love Kang-Jansson tjl
Christer Kihlgren
Pia Kunelius
Christer Larsson
Magnus Lindqvist
Johan Molander
Lars Mosén
Christer Nilsson
Jari Olsson
Tommy Paulsen
Calle Puentes
Maria Stridh
Petter Sundelin
Michael Tofer 
Claes von Jelinek
Jan Wendt
Benny Widjestam
Fredrik Åkermark
Magnus Östergren