• DATUM:
    8 maj 2026
  • TID:
    19.00
  • SCEN:
    Stora scenen
  • FÖRESTÄLLNINGENS LÄNGD:
    1 tim 45 min inkl. paus

Hovkapellets jubileumsår fortsätter med en kväll vikt åt Richard Strauss med såväl sång som orkestermusik. Allt under ledning av Thomas Guggeis.

Moodbilder 2015 Festen, Kärleken, Döden Kriget Karolina Henkewebb.

Denna föreställning spelas inte just nu

Prenumerera på vårt nyhetsbrev för information om kommande säsonger, biljettsläpp och eventuella återinsättanden av föreställningar. I Arkivet kan du söka på tidigare föreställningar och medverkande.

Prenumerera på nyhetsbrevet →

Möt våren till ljudet av älvor som dansar över ängarna i Felix Mendelssohns magiska tolkning av Shakespeares En midsommarnattsdröm, och med Richard Strauss lika briljanta gestaltning av en annan av världslitteraturens klassiker, Cervantes tragikomiska berättelse Don Quixote! Konserten bjuder även på tre vackra orkestersånger av Strauss.

Program Strauss med Hovkapellet

Felix Mendelssohn En midsommarnattsdröm, uvertyr, op. 21
Richard Strauss Tre hymner av Friedrich Hölderlin, op. 71

PAUS

Richard Strauss Don Quixote, op. 35

Medverkande 
Kungliga Hovkapellet
Sångsolist Sofie Asplund
Solister Håkan Olsson (viola), Erik Wahlgren (cello)
Dirigent Thomas Guggeis

Kungliga Hovkapellet 500 År 2026.

Kungliga Hovkapellet på SVT

Hovkapellet - 500 år av musik

Allt startade 1526 när Gustav Vasa som nytillträdd kung ville markera sin 'ärorika upphöjning' genom att anställa 12 'pijpare och trompetare'. Idag behövs det cirka 100 musiker för att framföra operor, baletter och konserter. Vid denna specialinspelade tv-konsert till orkesterns 500-års jubileum i år spelar Hovkapellet musik från de 500 år orkestern funnits. På pulten står musikchef och hovkapellmästare Alan Gilbert.

Se på SVT Play »

Många musiker står utspridda på en stor scen.

Världens äldsta orkestrar

Världens fem äldsta orkestrar som, flera århundraden efter att de grundades, fortsätter att spela än idag. SVT besöker fem europeiska städer där musiken alltid stått i centrum, dit tidernas främsta musiker sökt sig och många av historiens berömda kompositörer bjudits in för att uruppföra sina verk. En av dessa är Stockholm och Kungliga Hovkapellet.

Se på SVT Play »

En närbild på överstycket till en harpa.

Glömt ditt lösenord?

Ange den e-postadress du använde när du skapade ditt konto, så meljar vi dig en länk för att återställa lösenordet.

Har du ett lösenord? Logga in här

Återställ lösenord

Ange ett nytt lösenord för ditt konto.

Din reservationstid har gått ut.

Din reservationstid har gått ut på grund av inaktivitet. Boka biljetterna på nytt för att fortsätta.

Reservationstiden är på väg att gå ut.

Dina biljetter är reserverade i fem minuter till. Vill du förlänga tiden?