[TOPP]
_

KONTAKTA OSS

Vår biljettkassa och reception svarar på frågor om ditt besök och hjälper dig att hitta rätt person.

BILJETTKASSAN

ÖPPETTIDER UNDER SOMMAREN
ONSDAG-LÖRDAG 13.00-18.00
E-POST biljett@operan.se

* om föreställning öppet fram till föreställningens start
** om föreställningen ges på Stora scenen
All biljettförsäljning sker i stora entrén
Serviceavgift 30 kr/biljett

TELEFONBOKNING

TELEFONTIDER UNDER SOMMAREN
ONSDAG-LÖRDAG 13.00-14.00
TELEFON 08-791 44 00 
E-POST biljett@operan.se
Serviceavgift 30 kr/biljett (gäller ej vid gruppbokning)

RECEPTIONEN

ÖPPETTIDER UNDER SOMMAREN
MÅNDAG-FREDAG 8.00-16.00
2/7-5/8 Stängt
VÄXEL 08-791 43 00
E-POST reception@operan.se

PAUSSERVERING

Vi har telefontid från klockan 16:00 på vardagar samt 12:00 på helgdagar i samband med föreställningarna. Förbeställningar sker via nätet, vi tar ej emot beställningar via telefon.
TELEFON 08-791 44 11
E-POST pausservering@operan.se

BRASSERIET

ORDINARIE ÖPPETTIDER
MÅNDAG-FREDAG från 11.30-
LÖRDAG från 12.00-
SÖNDAG stängt
TELEFON 08-518 39 820
E-POST boka@brasseriet.se
ADRESS Strömgatan 14

KUNGLIGA OPERAN AB

Box 16094
SE-103 22 Stockholm
Sweden 

BESÖKSADRESSER

STORA SCENEN Gustav Adolfs torg 2
ROTUNDAN Jakobs torg 8
SCEN GÄDDVIKEN Kvarnholmsvägen 56, Nacka
BILJETTKONTOR Gustav Adolfs torg 2
SCENINGÅNG Jakobs torg 4
VERKSTÄDER, DEKORMAGASIN OCH REPETITIONSLOKALER Kvarnholmsvägen 56, Nacka

HITTA TILL KUNGLIGA OPERAN»

SKOLVISNINGAR

E-post unga@operan.se 

PUBLIK & MEDIAKONTAKTER

KOMMUNIKATIONschef Catarina Falkenhav
E-POST catarina.falkenhav@operan.se

FÖRSÄLJNINGSCHEF Louise Stehn
E-POST louise.stehn@operan.se

chef PUBLIK & EVENT Ann Snell
E-POST ann.snell@operan.se

Presschef  Torbjörn Eriksson
E-POST torbjorn.eriksson@operan.se

UPPHOVSRÄTT ARKIV BIBLIOTEK & SAMLINGAR

Arkiv- och bibliotekschef  Erik Hvitfeldt
E-post erik.hvitfeldt@operan.se 
E-post arkiv@operan.se 

DRAMATURGIAT

Dramaturg Katarina Aronsson
E-post katarina.aronsson@operan.se