Operasolist

Désirée Baraula Massari

Föreställningar under säsongen 2024/25

Julius Caesar


Tillbaka till Operasolister
Fallback Portrait F.

Désirée Baraula Massari är född i Stockholm och studerade vid Operaakademien i Stockholm där hon tog examen 2015. Därefter deltog hon i programmet för unga artister på Den Norske Opera & Balett i Oslo. 

2014 gjorde hon rollen som Zerlina i den nyskrivna operan Min bror är Don Juan med musik av Mozart och Niklas Brommare på Kungliga Operan i Stockholm.

Hon har flera gånger tilldelats stipendier från Kungliga Musikaliska Akademien och 2015 vann hon Bayreuthstipendiet. I december 2016 blev hon utvald att sjunga vid Nobels fredsprisceremoni i Oslo. 2018 gjorde hon Carmen på Operaen i Kristiansund och i Sandefjord. På Den Norske Opera & Balett har hon gjort Häxan i Dido och Aeneas och Maddalena i Rigoletto, Suzuki i Madama Butterfly och senare samma år som Suora Zelatrice i Suor Angelica. Sommaren 2021 sjöng hon rollen som Zaida i Rossinis Il Turco in Italia på Glyndebourne Opera Festival och 2022 Emilia i Verdis Otello på OscarsborgOperaen i Norge och senare samma år Sylva i Kalmàns Czardàsfürstinnan på Den Norske Opera & Balett.

Glömt ditt lösenord?

Ange den e-postadress du använde när du skapade ditt konto, så meljar vi dig en länk för att återställa lösenordet.

Har du ett lösenord? Logga in här

Återställ lösenord

Ange ett nytt lösenord för ditt konto.

Din reservationstid har gått ut.

Din reservationstid har gått ut på grund av inaktivitet. Boka biljetterna på nytt för att fortsätta.

Reservationstiden är på väg att gå ut.

Dina biljetter är reserverade i fem minuter till. Vill du förlänga tiden?